• صفحه خانگی
  • >
  • اقتصاد
  • >
  • ۸۴۸ هزار تن کالا از مرز ماهیرود به کشور افغانستان صادر شد؛ برقراری مبالادت تجاری

۸۴۸ هزار تن کالا از مرز ماهیرود به کشور افغانستان صادر شد؛ برقراری مبالادت تجاری

در ۵ ماه گذشته از مرز ماهیرود ۸۴۸ هزار و ۲۰۰ تن کالا صادر شده است که ۳۷۱ هزار و ۳۱۳ تن سهم کالاهای خراسان جنوبی و ۴۷۶ هزار و ۸۸۷ تن سهم دیگر استان‌ها است که از تنها معبر رسمی صادرات خراسان جنوبی به افغانستان صادر شده است.

صادرات همواره برای هر کشوری در سطح جهانی و منطقه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در کنار صادرات، واردات هم نقش به سزایی دارد که نمی توان از آن غافل شد.

کشور ایران با همسایگان مختلفی هم مرز است که یکی از آن همسایه ها کشور افغانستان است، آن گونه که کارشناسان می‌گویند کشور افغانستان با ایران 950 کیلومتر مرز مشترک دارد.

بازارچه‌های گلورده، دوکوهانه، یزدان و ماهیرود در استان خراسان جنوبی و بازارچه‌های دوغارون و ملک در خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان، بازارچه‌های مرزی بین ایران و افغانستان هستند که از 4 بازارچه خراسان جنوبی، تنها بازارچه ماهیرود فعال است و 3 بازارچه دیگر 6 سال است قفل تعطیلی بر آن بسته شده هر چند تعطیلی‌ها از طرف کشور همسایه و یک جانبه است.

یکی از شرکای استراتژیک ایران کشور افغانستان است که در دو دهه گذشته یکی از 5 مقصد اصلی صادرات کالاهای ایرانی بوده است.

گر چه این روزها تحولات زیادی در افغانستان در حال رخ دادن است اما مبادلات تجاری در سومین معبر رسمی ایران با این کشور یعنی گمرک و بازارچه ماهیرود استان خراسان جنوبی برقرار و صادرات همانند گذشته است.

یکی از استان‌های همجوار با کشور افغانستان، خراسان جنوبی است که 332 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد و با ولایت‌های فراه و هرات هم مرز است.

مطالب مرتبط  پایان طرح تب برفکی دام سنگین در واحد‌های روستایی و عشایری

بازارچه مرزی ماهیرود جزو بازارچه‌هایی است که چند سالی است بخشی از صادرات و واردات کشور از طریق این بازارچه انجام می‌شود و حضور تعداد زیاد کامیون در هر روز خبر از رونق صادرات و واردات از طریق این بازارچه دارد و این روزها کارگران بازارچه هم از اینکه می‌توانند نان حلالی بر سر سفره خود ببرند خوشحال هستند.

ولایت فراه شامل مرزهای شهرستان‌های سربیشه، درمیان و نهبندان می شود و ولایت هرات هم مرز با شهرستان زیرکوه خراسان جنوبی است.

 هیچ محدودیتی در صادارت و واردات کالا از افغانستان به خراسان جنوبی وجود ندارد  

هم اکنون هیچ محدودیتی در صادارت و واردات کالا از افغانستان به خراسان جنوبی وجود ندارد و به همان اندازه گذشته صادارت در حال انجام است و رانندگانی که مقصدشان مرز ماهیرود است هم معتقدند با وجود تحولات در کشور افغانستان، اما مانند قبل صادرات توقف ندارند.

رئیس بازارچه ماهیرود شهرستان سربیشه هم با بیان اینکه در همان روزهای اول که طالبان  در حال پیشروی بود، صادرات کمی دچار مختل شد، گفت: اما هم اکنون هیچ مشکلی در حوزه صادرات و واردات کالا نیست.

کیانی با بیان اینکه ماهیرود سومین معبر رسمی صادرات به کشور افغانستان است گفت: 40 درصد صادرات ایران به افغانستان از مرز ماهیرود استان خراسان جنوبی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در 5 ماه گذشته از ماهیرود 848 هزار و 200 تن کالا صادر شده است افزود: 371 هزار و 313 تن سهم کالاهای خراسان جنوبی و 476 هزار و 887 تن سهم دیگر استان‌ها است که تنها از معبر رسمی صادرات خراسان جنوبی به افغانستان صادر شده است.

مطالب مرتبط  ورود معاون علمی فناوری رئیس جمهور به خراسان جنوبی

کیانی اضافه کرد: در این مدت 5 ماهه امسال 495 تن کالا از کشور افغانستان وارد استان شده است که شاهدانه، تخم ریحان، تخم اسپند و ترنجبین از جمله آنهاست.

رئیس بازارچه ماهیرود شهرستان سربیشه گفت: ارزش کالاهای صادراتی 262 میلیون دلار است که 41 درصد از نظر ارزشی رشد داشته است.

 

منبع : تسنیم

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.